در مقاله امروز در مورد محصول ” دروگر گندم ” صحبت میکنیم و به معرفی و مزایا و معایب استفاده از آن میپردازیم . اگر میخواهید معلومات خودتان را در مورد این محصول بیشتر کنید پیشنهاد میکنم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید . برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتر هم میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دروگر گندم
دروگر گندم

 دروگر گندم :

دروگر یک ابزار در کشاورزی است که بسیار پر کاربرد و مهم است . دروگر بیشتر در زمین های شیب دار استفاده میشود و جایگزین تراکتور برای درو کردن محصولات کشاورزی است . علاوه بر این ها از دروگر ها برای هرس علف های خشک , قطع علف های هرز و درو کردن مراتع هم استفاده میشود .

دروگر ها نیرویی ضربه ای / برشی به ساقه گیاهان وارد میکنند که این باعث میشود آنها را جدا کنند . استفاده کردن از دروگرها در مزارع کوچک کشت غلات باعث میشود که در هزینه های  کارگری کشاورزی صرفه جویی شود و هم چنین سرعت برداشت محصولات مزرعه را بهبود میبخشد . سرعت دروگر ها در  هر زمین کشاورزی معادل 5 تا 8 کیلومتر در ساعت است .

میتوان بعد از استفاده از دروگر محصول جمع آوری شده را به صورت دستی حمل کرد . از دروگر ها برای جمع آوری و درو کردن محصولات بسیاری نظیر گندم , جو , برنج , یونجه , گیاهان پا کوتاه و چمن میتوان استفاده کرد . حتی دروگر های کوچک تری هستند که از آنها هم میتوان برای زمین های چمن گلف استفاده کرد به این صورت که فرد به راحتی آن را روی زمین میکشد و چمن ها را درو میکند .

دروگر ها از نظر توان موتور انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن میپردازیم .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

دروگر گندم
دروگر گندم

معرفی انواع دروگر ها از نظر توان موتوری :

 • دروگر 5.5 اسب بخار
 • دروگر 7.5 اسب بخار
 • دروگر 10 اسب بخار
 • دروگر 13 اسب بخار
 • دروگر 15 اسب بخار

دروگر ها به شکل دیگری هم تقسیم بندی میشوند :

 • دروگر های شانه :

این نوع از دروگر ها جزو اولین ماشین های درو هستند . اجزای تشکیل دهنده دروگر های شانه ای شامل : ” شانه ی برش , دستگاه محرک چاقو , میله حامی عقب و همچنین میله حامی جلو , شاسی اصلی , فنر شناور و وسایل ایمنی ” میشوند .

مهمترین و اصلی ترین قسمت دروگر های شانه ای ” برش ” است که آن  هم برای بریدن ساقه های گیاهان مثل یک قیچی عمل میکند . به جز در دروگر های شانه ای در ابزار های دیگر کشاورزی مانند ” ساقه کوب ها ” و ” کمباین ” هم از این نوع شانه ها استفاده میشود .

دروگر های شانه ای از نظر نوع اتصال به تراکتور هم به شکل دیگری دسته بندی و تقسیم میشوند که در ادامه به ان میپردازیم .

 1. دروگر های کششی
 2. دروگر های نیمه سوار
 3. دروگر های عقب سوار
 4. دروگر های وسط سوار
دروگر گندم
دروگر گندم
 • دروگر های دوار :

دروگر های دوار بر خلاف دروگر های شانه با ضربه ی سریعی از یک تیغه فلزی و یا پلاستیکی ساقه های گیاهان را قطع کرده و آ«ها را میبرد . تیغه های آن هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی میچرخند .

طبق تجارب گفته میشود دروگر های دوار نسبت به دروگر های شانه ای بسیار بهتر عمل کرده است و بازدهی بیشتری داشته است . این دروگر ها تا 15 کیلومتر در ساعت هم میتواند کار کند و برای درو کردن محصولات پر پشت و بلند مشکلات بسیار کمتری نسبت به دروگر های شانه ایجاد میکند . دروگرهای دوار بیشتر برای درو کردن علف های هرز و بوته های کوتاه و خرد کردن بقایای گیاهی مناسب هستند .

اگر این نوع دروگر را در جلوی تراکتور نصب یا به اصطلاح سوار کنیم امکان استفاده از بقیه ماشین آلات برای برداشت کردن علوفه وجود دارد . دروگر های دوار , خود انواع مختلفی دارد که آنها شامل : ” دروگر های دوار بشقابی ” , ” دروگر های دوار استوانه ای ” و ” دروگر های چکشی (یا عمودی) ” میشوند .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

دستورات ایمنی برای دستگاه دروگر :

موقع حمل و نقل دروگر یا در هنگام درو , از سوار کردن مسافران بر روی تراکتور یا دروگر خود داری نمایید .

زمانی که دروگر روشن است رو به روی آن قرار نگیرید .

دستان خود را بر روی تسمه های دستگاه انتقال نیرو قرار ندهید .

همیشه موقع کار با دروگر مراقب فرزندان کوچک خود باشید که جلوی دروگر و یا روی آن بازی نکنند .

اگر میخواهید دروگر را روغن کاری و یا تنظیم کنید دقت کنید که به هیچ عنوان با دروگر روشن چنین کاری نکنید و حتما دروگر را خاموش کنید .

زمانی که دروگر مشغول کار است به هیچ عنوان هیچ وسیله ای را روی آن قرار ندهید تا کار دروگر را مختل نکند .

حتما احتیاط کنید که در هنگام کار حیوانی نزدیک به شما نباشد زیرا برخورد شانه برش به حیوانات / انسان ها و اشیا بسیار خطرناک است .

هیچوقت سعی نکنید در هنگام کار کردن دروگر علف های جمع شده در قسمت جلو شانه برش آن را تمیز کنید .

زمانی که میخواهید ابزاری را به تراکتور متصل کنید حتما اتومبیل باید خاموش باشد .

و …

ممنون که تا اینجای مطلب با ما همراه بودید . امیدواریم مطالب گفته شده مفیده واقع شده باشد برای اطلاعات بیشتر راجب دروگر گندم می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید .